Inkubátor Open StudiosRoční rezidenční program pro mladé absolventy a absolventky FaVU VUT slouží k podpoře mladých umělců na začátku jejich kariéry. 

Dva vybraní umělci nebo umělkyně mohou celý rok zdarma využívat ateliér v jednom z brněnských uměleckých klastrů. Součástí rezidence jsou pravidelná setkání s předními kurátory, galeristy a kritiky.

Rezidence od roku 2021 poskytuje Open Studios Art Hub v partnerské spolupráci s FaVU VUT.Open call Inkubátor Open Studios 2023/24


Open Studios Art Hub vyhlašuje open call na roční ateliérovou rezidenci „Inkubátor Open Studios“ v prostorách Barrack 24 areálu VUT Kraví hora pro jednoho až dva diplomanty nebo absolventy FaVU VUT v Brně. Rezidence bude probíhat v termínu 1. 10. 2023 – 30. 9. 2024.

Rezidenty vybere odborná pětičlenná komise složená z pořadatelů a zástupců odborné veřejnosti. Přihlášky zasílejte do pondělí 19. 6. 2023 včetně.

Více informací v přihlášce – online formuláři zde

2022/2023


Aktuálními rezidentkami Inkubátoru Open Studios jsou Polina Davydenko a Denisa Štefanigová.


Polina Davydenko (1995) je audiovizuální umělkyně ukrajinského původu. Vyjadřuje se především fotografií s přesahem do videa, audia, textu a instalace. Základním východiskem její práce jsou narativní a dokumentární aspekty fotografie. Různé podoby vyprávění zkoumá prostřednictvím tématu kulturních stereotypů, v nichž nachází paralely mezi lidmi a zvířaty.

Vystudovala v ateliérech fotografie a environmentu na FaVU VUT v Brně. Absolvovala také stáže ve fotografických ateliérech v belgickém Gentu a na FAMU v Praze.

polidavydenko.tumblr.com


Denisa Štefanigová (1995) je především malířka, často ale experimentuje i s textilem, videem a zvukem a performancemi. Její tvorba vychází z intenzivního prožívání, z touhy po životě, mezilidských vztazích, lásce, intimitě i tělesnosti, které vnímá jako analogické k touze po barvě a umělecké tvorbě vůbec. Vytváří zvláštní hybridní postavy, které se pod tíhou intenzivních prožitků deformují a ztrácí lidskou podobu.

Absolvovala v ateliéru malířství na FaVU VUT a následně na Academy of Arts v Estonsku. Má za sebou řadu stáží a rezidencí, např. v Bilbau, Stuttgartu nebo Budapešti. V roce 2021 byla mezi 15 finalisty ceny Young Painter Prize pro pobaltské země. Kromě České republiky vystavovala také v Litvě, Estonsku, Španělsku a Německu.

denisastefanigova.wixsite.com

Tisková zpráva Inkubátor (4. 7. 2022)2021/2022


Prvními rezidentkami Inkubátoru Open Studios byly Zuzana Bartošová a Martina Valchářová.

 
Zuzana Bartošová (1992) je sochařka konceptuálního založení, jejíž objekty a interaktivní instalace se dotýkají environmentálních otázek. Zajímají ji zejména témata pomíjivosti a cykličnosti. Někdy vytváří sochy z efemérních materiálů, které umisťuje do veřejného prostoru a počítá s jejich postupným zánikem. Jindy pracuje s materiály transparentními, světelnými nebo termostatickými, které reagují na okolní prostředí. V poslední době autorka testuje krajní možnosti 3D tisku, jehož limitů a nedostatků využívá jako základního východiska pro svou tvorbu. 

Je absolventkou sochařského ateliéru FaVU VUT.

zuzanabartosova.com

Martina Valchářová
valcharovam.weebly.com


Tisková zpráva Inkubátor (7. 6. 2021)