Inkubátor Open StudiosRoční rezidenční program pro mladé absolventy a absolventky FaVU VUT slouží k podpoře mladých umělců na začátku jejich kariéry.

Dva vybraní umělci mohou celý rok zdarma využívat ateliér v jednom z brněnských uměleckých klastrů. Součástí rezidence jsou pravidelná setkání s předními kurátory, galeristy a kritiky a uspořádání závěrečné výstavy.

Rezidence od roku 2021 poskytuje Open Studios Art Hub v partnerské spolupráci s FaVU VUT.
2022/2023


Aktuálními rezidentkami Inkubátoru Open Studios jsou Polina Davydenko a Denisa Štefanigová.


Polina Davydenko (1995) je audiovizuální umělkyně ukrajinského původu. Vyjadřuje se především fotografií s přesahem do videa, audia, textu a instalace. Základním východiskem její práce jsou narativní a dokumentární aspekty fotografie. Různé podoby vyprávění zkoumá prostřednictvím tématu kulturních stereotypů, v nichž nachází paralely mezi lidmi a zvířaty.

Vystudovala v ateliérech fotografie a environmentu na FaVU VUT v Brně. Absolvovala také stáže ve fotografických ateliérech v belgickém Gentu a na FAMU v Praze.

polidavydenko.tumblr.com


Denisa Štefanigová (1995) je především malířka, často ale experimentuje i s textilem, videem a zvukem a performancemi. Její tvorba vychází z intenzivního prožívání, z touhy po životě, mezilidských vztazích, lásce, intimitě i tělesnosti, které vnímá jako analogické k touze po barvě a umělecké tvorbě vůbec. Vytváří zvláštní hybridní postavy, které se pod tíhou intenzivních prožitků deformují a ztrácí lidskou podobu.

Absolvovala v ateliéru malířství na FaVU VUT a následně na Academy of Arts v Estonsku. Má za sebou řadu stáží a rezidencí, např. v Bilbau, Stuttgartu nebo Budapešti. V roce 2021 byla mezi 15 finalisty ceny Young Painter Prize pro pobaltské země. Kromě České republiky vystavovala také v Litvě, Estonsku, Španělsku a Německu.

denisastefanigova.wixsite.com

Tisková zpráva Inkubátor (4. 7. 2022)2021/2022


Prvními rezidentkami Inkubátoru Open Studios byly Zuzana Bartošová a Martina Valchářová.

 
Zuzana Bartošová (1992) je sochařka konceptuálního založení, jejíž objekty a interaktivní instalace se dotýkají environmentálních otázek. Zajímají ji zejména témata pomíjivosti a cykličnosti. Někdy vytváří sochy z efemérních materiálů, které umisťuje do veřejného prostoru a počítá s jejich postupným zánikem. Jindy pracuje s materiály transparentními, světelnými nebo termostatickými, které reagují na okolní prostředí. V poslední době autorka testuje krajní možnosti 3D tisku, jehož limitů a nedostatků využívá jako základního východiska pro svou tvorbu. 

Je absolventkou sochařského ateliéru FaVU VUT.

zuzanabartosova.com

Martina Valchářová
valcharovam.weebly.com


Tisková zpráva Inkubátor (7. 6. 2021)